sobota, 2 czerwca 2012

Recenzja "Zabójstwo w pięciu smakach - Martwa pośród żywych" autorstwa Lysistraty by Ronnica

Zabójstwo w pięciu smakach – Martwa pośród żywych
Lysistrata
Recenzja by Verr.

            Niezwykła dziewczyna, która nie jest żywa, ale też nie do końca martwa, aby ustabilizować swe życie, ma do wykonania zadanie godne Anioła Stróża, jednak nie wszystko toczy się według wcześniej ustalonego planu.
            Fabuła miniatury, choć dość prosta, jest w miarę ciekawa, nie zanudza czytelnika. Z powodzeniem może to być początek czegoś większego, jeśliby tylko ktoś podjął się jej rozwinięcia.
Główna bohaterka nie ma płaskiej osobowości, ale nie można też powiedzieć, iż jest to osoba oryginalna, nie ma określonych indywidualnych cech charakteru, które odróżniałyby ja od pozostałych postaci tego typu opowiadań.
Bohaterowie epizodyczni zdają się nie mieć żadnej osobowości, aby poprawić jakość historii przydałoby się to zmienić i rozwinąć opisy bardziej, niż do jednego zdania prostego. Muszę przyznać, że zakończenie miniatury nawet mnie zaskoczyło, co działa na wielką korzyść autorki.
            Język opowiadania jest prosty, czyta się dość łatwo, aczkolwiek jest też wiele błędów. Większość z nich dotyczy stylistyki, poprawnego tworzenia zdań i składania ich w większe całości, co utrudnia prawidłowy odbiór przekazu („Moje włosy są wręcz pomarańczowego koloru, a oczy zawsze mnie wyróżniają. Ciemny, nienaturalny odcień szarości. Jednak wszystko zasłaniam pod obszerną bluzą z kapturem.”). Poza tym, kolejny raz zwracam na to uwagę, występuje tu zaburzenie czasu. Początek pisany jest w czasie teraźniejszym, środek w przeszłym, końcówka jest mieszana – nie ma to najmniejszego sensu. Ostatni zarzut skierowany jest bardziej do bety, niż samej autorki – brak podziału na akapity sprawia, że miniatura nie jest przejrzysta.
            Choć poprzednie dzieło tej autorki niezbyt mi się spodobało, to – zgodnie ze swym sumieniem – muszę ocenić pozytywnie. Oczywiście, nie jest to doskonały twór, jednak fabuła jest ciekawa, wystarczy niewiele pracy, aby zyskać większą ilość czytelników.
           

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz